събота, 28 май 2011 г.

Котките през призмата на модата

  За времето на активно съществуване на фелинологията в България, на пъстроцветната арена на породистите котки (около 30 породи) се е обособила групата на явните лидери, чийто състав по същество не се е променял през последните няколко години.  
 Персийските котки, pret-a-porter в котешката мода, с право могат да се смятат за най-популярната порода. Питайте случаен човек какви непосредствени асоциации предизвиква в него словосъчетанието «породисти котки». Разбира се – това са персийките! Впечатлява тяхната численост: дори в момента на повечето големи изложби в Москва, тяхното количество се движи от една трета до половината от всички изложени породи. Освен това, в последните години се наблюдава едно демократизиране на цените им, както на pet, така и на breed класа, което допълнително привлича хората. Но въпреки това, от съображения засягащи преди всичко практичността и удобството при отглеждането, на гребена на популярността в момента се оказаха някои късокосмести аналози на персийската котка – екзотични и британски късокосмести, които по численост вече представляват конкуренция на персийските. 
  От какво зависи модерността на една или друга порода? Преди всичко от водещите търговци и специалисти по кръстоските, от тяхната активност, изобретателност и, което се явява като най-важно, от средствата, изразходвани по популяризирането на определена порода. Не случайно модерните породи най-сигурно могат да се проследят по публикациите на „рекламни статии”, по резултатите от модните изложби и състезания и, естествено, по обема на продажбите. Връщайки се към имиджа на породата, ще ни се да отбележим, че най-важен фактор за нейната привлекателност, е особената роля на репутацията на породата в специализираните издания.
  Не на последно място в популярността на породата роля играе и грижите, които изисква отглеждането й. Тук уместно е да се спомене случаят с последните модни тенденции – изместването на персийските котки от други, по-невзискателни и по-неангажиращи породи. Наричани „персийки за ленивци”, породи като екзоти и късокосмести британски котки в последно време сериозно постесниха лидерството на надарените с разкошно пухено одеяние, но много „трудоемки” персийки. Рексовите и източните котки нямат пухени власинки в козината си, а сфинксовете пък изобщо нямат козина; затова при тях няма линеене и това ги прави безопасни за хора податливи на алергии.
  И въпреки всичко, отговорът на въпроса за „най-най-най”породата, едва ли може да бъде обективен. За всеки търговец на котки именно неговата порода е най-красивата, най-удобната и най-любимата; и всеки е по своему прав. Затова по-правилно би било да се очертаят общите тенденции. Сега вече с пълна увереност може да се говори за добрата представителност на котешките изложби, именно с оглед на присъствието на редки и малко разпространени породи като: бурманска, абисинска, свещена бирманска, болинез, сомалийска и други.
Както се знае, разнообразието е залог за оцеляването и е правилно да се смята, че суетата и модата около любимците на публиката не трябва в никакъв случай да възпрепятства прогреса на други, не така модерни, но не по-малко перспективни котешки породи.

Няма коментари:

Публикуване на коментар