Съвети за отглеждане




     Сега ще се спра на някои по-важни правила, които всеки човек, решил да гледа персийско коте, трябва да знае. Всички сме наясно, че котките са едни от най-чистоплътните животни и се грижат сами за хигиената си, като с голямо старание почистват с лапичките си муцуната, ушите и очите, както и цялото си тяло. С тези хигиенни “процедури” животното се занимава постоянно и приучава децата си от най-ранната им възраст. При дългокосместите породи котки стопаните трябва да помагат при грижите, полагани за косменото покритие. Ближейки се, котката поглъща падналите косъмчета, които не са малко, след което натрупвайки се в червата или стомаха, могат да се получават много сложни медицински проблеми. Персийска котка, която редовно решите и храните със специализирана храна, не само ще изглежда добре, но и се чувства отлично.
     Ето някои от най-нужните принадлежности, с които трябва да се снабдите! Метален гребен с редки зъбци,четка за зъби, която ще използвате за ресане на козинката около очите, ушите и муцунката. Някога може да ви се наложи да ползвате и ножичка, за да отстраните някой силно сплъстен кичур, с който не можете да се справите по никакъв друг начин. От полза ще ви е и металното “гребло”, с което ще придавате пухкавия вид на котето при случаи, когато искате то да е “неповторимо” и на изложба. Към решенето персийското коте трябва да се приучи от най-ранна възраст - при тази процедура се започва с редкия гребен по посока на косъма. След това с по-редкия гребен повтаряте движенията. “Гроумингът” завършва с “греблото”, като решите от основата на косъма нагоре, с леко завъртане на ръката в посока на растежа му. “Греблото” може да се използва само в специални случаи, тъй като прекалената му употреба сваля пуха (подкосъма) и след време вместо очаквания положителен ефект, “персиецът” става доста неугледен и проскубан.
     Както вече споменах, не трябва да пренебрегвате и очите. Възмножно най-често те трябва да се попиват и мият с борова вода или преварена вода, като за всяко око вземате чисто парче марля или салфетка. Това се прави с движения от външният ръб на окото към нослето. Ако не почиствате очите редовно, при по-светлите окраски (особено при белия цвят), под очите се получават жълто-кафяви петна, които много трудно се отстраняват, ако веднъж са се появили - за да премахнете оцветяването може да са нужни седмици, дори и месец. След почистването и попипването на очите можете да капнете по една капка “Визин” или "Тобрекс" (има ги във всички хуманни аптеки) във всяко око.
     След всяко хранене (особено при по-младите котета) обръщайте внимание на котешкото “жабо”. Ако има нужда веднага го почистете с влажна кърпа и след това разрешете с гребен. Също трябва да следите чистотата на косменото покритие около опашката и гениталиите след всяко посещение на котешката тоалетна. Ако е нужно, дори можете да намалите дължината на космите на местата, където “персийчето” се цапа най-много.
     Къпането на персийчето е желателно на 2-3 седмици, а при изложбената подготовка и по-често, като най-добре е да се употребяват специални котешки шампоани с омекотители или антибактериални (могат да се намерят по специализираните зоомагазини), а в краен случай добра работа ще свършат и бебешките шампоани. За процедурата на самото къпане съвети няма - подхожда се индивидуално към всяко коте, внимавайте да не влезе вода в ушите. Следва подсушаване с мека хавлия, а сушенето със сешоар е задължително (към това малките персийски котки привикват бързо) . След всяко къпане се прави цялата процедура“ресане”, след като изсъхне добре котето.
     Сега, като сме приключили с “разкрасяването” на плюшения приятел, можем да го вземем на ръце, за да се възхищаваме на очарователната му външност.
 

      
За повече информация посетете сайта на Фелиноложкото дружество.